Donator:
The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
Iznos:
20.071.20€
Trajanje:
12 mjeseci
Period realizacije projekta:
2023. godina
Rezultati: Socijalno mapiranje romsko-egipatske populacije (RE populacija) Mapiranje je obuhvatilo uzorak od 341 učesnika koji dolaze iz sljedećih naselja: Rudarsko, Budo Tomović, Zverinjak, Brlja i Humci. Od ukupnog uzorka, uključeno je 184 roditelja (78 majki i 79 očeva), takođe je uključeno 100 dječaka i 84 djevojčice. Od ukupnog broja članova domaćinstva, uzorak je obuhvatio 179 muških i 162 ženskih članova.
Socio-demografske karakteristike: 63,7% domicilna populacija, 31,3% raseljena populacija, 5% izbjeglička populacija, 100% populacije iz prigradskog naselja. 60% stanovnika živi u Rudarskom naselju, 28,7% u Budo Tomoviću, 6,3% u Humcima, 3,7% u Zverinjaku, 1,2% u Brlji. 83,5% članova porodica su upisani u matičnu knjigu rođenih, 12,7% nije upisano u matičnu knjigu rođenih. 1,3% njih je u procesu dobijanja državljanstva. 36,3% živi u bračnoj zajednici, 47,5% živi u vanbračnoj zajednici, 6,3% je razvedeno, 6,3% su udovci, 2,5% nema partnera, 1,2% ne živi sa partnerom. 47,5% radi za dnevnicu, 1,3% sakuplja sekundarne sirovine, 21,2% je zasnovalo radni odnos, 3,7% prima pomoć od rodbine, 66,3% su korisnici materijalne sigurnosti, 3,7% su penzioneri. Niža stopa zaposlenosti majki u poređenju sa očevima (93,8% majki je nezaposleno, dok je 64,1% očeva nezaposleno).
Uslovi u kojima žive: 43,8% ispitanika živi u uslovnoj kući, 17,5% ispitanika živi u neuslovnoj kući za stanovanje, 38,7% ispitanika živi u kući koja je djelimično uslovna.
Nivo pismenosti: 95% ispitanika (roditelji) ne zna da čita i piše, pa je očigledno da je nivo pismenosti vrlo nizak. Pružena je pomoć i posredovanje za 32 djece predškolskog uzrasta prilikom upisa u vrtić. Uzorak je takođe pokazao da bi 13 djece trebalo da se upiše u prvi razred osnovne škole.
32 djece predškolskog uzrasta je dobilo pomoć i posredovanje prilikom upisa u vrtić. Uzorak je takođe pokazao da bi 13 djece trebalo da se upiše u prvi razred osnovne škole. Svaki korisnik (dijete) je dobio individualni plan kreiran na osnovu njegovih stvarnih potreba. Svaki individualni plan je u početku kratkoročan, nakon čega može postati dugoročan u zavisnosti od postignutog cilja. Sva dokumentacija vezana za korisnike čuva se strogo povjerljivo u prostorijama Dnevnog centra, a svi zaposleni potpisuju Politiku privatnosti podataka, čime garantuju povjerljivost.
Do 1. marta 2024. godine, od početka projekta, sprovedene su sljedeće aktivnosti: • 150 individualnih savjetodavnih sesija (sa psihologom) • 140 grupnih savjetodavnih sesija sa roditeljima • 105 psihosocijalnih/edukativnih radionica • 268 časova podrške u učenju
Tokom izvještajnog perioda bilo je 220 korisnika. Tokom ovog izvještajnog perioda dosegli smo 18 nove djece (7 dječaka i 11 djevojčica), 87 porodica i 158 roditelja (72 muškarca i 86 žena). Ova ciljna grupa uglavnom uključuje djecu koja su uključena u život na ulici (djeca u pokretu) i djecu u riziku, djecu sa problemima u ponašanju, djecu iz ekonomski ugroženih kategorija, djecu iz disfunkcionalnih porodica, koja su u velikoj deprivaciji.
Mehanizmi povratnih informacija koji su korišćeni uključuju kutiju želja i žalbi ili kutiju za pritužbe i primjedbe koja se otvara jednom mjesečno. Djeca imaju priliku da izraze svoje želje, pohvale za stvari koje im se dopadaju, ili da predlože promjene. Pojedinačni razgovori sa djecom se održavaju skoro svakodnevno, njihove potrebe i sugestije se prate, a njihova autonomija se poštuje.
Kroz ovaj projekat, svi korisnici, 100% njih, dobili su kape, rukavice i ćebad. Takođe, tokom terenskih posjeta i na osnovu potreba porodica i radionica, porodicama su obezbijeđeni higijenski proizvodi. Pored toga, tokom radionica i školskih aktivnosti, djeca su dobijala slatkiše, sokove ili hranu. Želimo naglasiti da smo, kao što je i obećano, tokom cijelog perioda implementacije prikupljali donacije iz drugih izvora. Tako su sva djeca koja su imala potrebu za novom obućom i odjećom (polovna) dobila iste (54 dječaka i 69 djevojčica). Dodatno, obezbijedili smo svakodnevno 5 obroka iz lokalne pekare za najugroženiju djecu. Kada je riječ o obezbjeđivanju školskog pribora, isti smo osigurali kroz ovaj projekat, projekat „Save the Children“, kao i kroz donacije. Na dnevnom nivou, u skladu sa potrebama i kako bismo osigurali redovno pohađanje škole, djeci doniramo sveske, olovke i druge školske materijale. Pored toga, za porodice čija djeca neredovno pohađaju školu, za oko 30 djece obezbijeđeni su školski rančevi ili oprema za fizičko vaspitanje.
Copyright © 2024 Defendologija. All rights reserved.